www.chmu.xf.cz

Neoficiální informace o ČHMÚ - Český hydrometeorologický ústav

O ČHMÚ


Budova ČHMÚ v Praze-Komořanech
Budova ČHMÚ v Praze-Komořanech
ČHMÚ - celým názvem Český hydrometeorologický ústav - je příspěvková organizace (zřizovatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR), jejímž hlavním cílem je výkon funkce ústředního státního ústavu ČR pro obory: čistota ovzduší, hydrologie, jakost vody, klimatologie a meteorologie. Zabývá se tedy především předpovědní (a výstražnou) službou počasí a dalšími službami v oborech meteorologie, klimatologie nebo hydrologie, přičemž informace plynoucí z těchto činností jsou poskytovány přednostně pro státní správu.

Historie českého hydrometeorologického ústavu sahá až do roku 1920, kdy byl 1. ledna na základě rozhodnutí ministerské rady Československé republiky zřízen československý Státní ústav meteorologický.
Další milník nastal 1. ledna 1954, kdy se na základě zákona 96/1953 Sb. tento Státní ústav meteorologický spojil s hydrologií a vznikl tak dnešní hydrometeorologický ústav. V roce 1967 pak byl k ústavu začleněn třetí obor - ochrana čistoty ovzduší.

ČHMÚ v současnosti sídlí na adrese: Na Šabatce 17, 143 06 Praha 4 (Komořany), přičemž pobočky má také v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a v Ostravě.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách www.chmu.cz nebo na wikipedii.